Neobyčajné miesta planéty


Spotted Lake, Britská Kolumbia, Kanada
Alias Bodkované jazero už dávno uctievali pôvodní ľudia z Okanaganu a je ľahké pochopiť, prečo ho považujú za posvätné. V lete sa voda jazera vyparuje a malé minerálne bazény zostávajú pozadu, z ktorých každý má inú farbu. Unikátne jazero je možné vidieť na Diaľnici 3, severozápadne od malého mesta Osoyoos, napriek tomu sa od návštevníkov žiada, aby nevstupovali na kmeňovú krajinu.plošina.jpg

Pamukkale, Turecko

Pozoruhodné miesto zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO sa nachádza  v juhozápadnom Turecku. Návšteva Pamukkale (Bavlnený palác) sa nezaobíde bez starých zrúcanin bájneho Hierapolisu, kedysi veľkého mesta, ktoré bolo okolo vybudované. Vodné kaskády z prírodných prameňov a dole z bielych travertínových terás vytvárajú úžasné termálne kúpaliská, ktoré sú ideálne na rýchle ponorenie a dlhé oddychovanie.

 

Jazero Hillier, západná Austrália

Toto pozoruhodné jazero bolo objavené v roku 1802 na najväčšom ostrove v súostroví Recherche v západnej Austrálii. Jazero si udržiava svoju tmavočervenú farbu po celý rok. Podľa niektorých vedcov je dôvodom to, že je vo vode prítomná vysoká slanosť v kombinácií s prítomnosťou slaných druhov rias známych ako Dunaliella salina a ružových baktérií známych ako halobaktérie.

 

Pohorie Thanzi, Čína

Tieto ohromujúce vápencové vrcholy, ktoré sa nachádzajú na severozápade provincie Hunan v Číne, sú pokryté sviežou zeleňou a často zahalené hmlou. Lanovka siaha až do dediny Huangshi a odtiaľ je veľa trás, z ktorých sa dá vydať na prekrásny výhľad na Tianzi (čo v preklade znamená „nebeský syn“); nie je prekvapením, že tieto hory boli práve inšpiráciou pre plávajúce hory z filmového trháku Avatar.

vápník.jpg
Nasca, Peru
Živočíšne postavy a geometrické tvary vyryté starobylou Nascou do pustinskej Pampa de San José v Peru sú jedným z veľkých tajomstiev Južnej Ameriky. Viditeľné len zo vzduchu alebo z kovovej vyhliadkovej veže pri diaľnici, niektoré nevysvetlené tvary sú až 200 metrov dlhé a každý z nich je vyhotovený v jednej súvislej čiare.